Annonce
RSS

Dagsorden for Ulandsudvalgets møde den 8. febuar 2010

Oprettet af

ProfilBillede
Ukendt Ukendt
Chefkonsulent i Økologisk Landsforenings sekretariat.

Information om indlæg

Dato for oprettelse 04-02-2010
Seneste kommentar Ingen kommentarer
Oprettet i gruppen Ulandsudvalget
Antal kommentarer 0
Anmeld Tilmeld gruppen Opret Indlæg

Du skal være logget ind for at oprette indlæg eller tilmelde dig til gruppen

Dagsorden for Ulandsudvalgets møde den 8. februar 2010

 

  1. Valg af ordstyrer
  2. Godkendelse af dagsorden
  3. Godkendelse af referat fra forrige møde
  4. Meddelelser
  5. Nyt fra Økologisk Landsforening
  6. Nyt fra netværk - og drøftelse af fremtid i forhold til DDRN og NGO-netværk
  7. Introduktion til økoforum og igangsættelse af ulandsnetværket der
  8. Udvalgets årsmøde og temamøde m.m. i forbindelse generalforsamlingen den 5. og 6. marts 2010
  9. Økologi-kongres - opsamling på møde med Klaus Bustrup
  10. Opfølgning på punkt om evt. lønnet medarbejder til ulandsarbejde i foreningen
  11. Forespørgsel fra Tanzania ang. støtte til opstart af træningscenter vedr. husdyr.
  12.  NGO og Sundhedsforskning
  13.  Forslag fra Henrik Randbøll
  14. Nyt fra repræsentationer
  15. Nyt fra udvalgets medlemmer
  16. Eventuelt


0 Kommentar

Kommentar RSS
 

Opret profil

Opret en gratis profil på 2 minutter, og få adgang til at oprette indlæg.

 

Som foreningsmedlem får du bl.a. også adgang til at diskutere med vores folkevalgte i fagudvalgene – og dermed påvirke foreningens politiske mål.

Opret profilBliv medlem

Kalender

Fra09. feb. kl. 10.00
Til09. feb. kl. 16.00
AdresseSilkeborgvej 260, 8230 Åbyhøj
KontaktpersonPer RasmussenSend mail

Om udvalget

Mand pløjer mark i u-land.

U-landsudvalget er nedsat af U-landsnetværket, som består af godt 40 medlemmer...

Seneste indlæg

Kirsten  
Billet til Biofach

Vi er brændt inde med en bi...

Af Kirsten, 02/02

 
Samarbejdspartner søges

Driver et mindre økologisk ...

Af Hanne, 31/01

Brian  
Salg af halm og græsensilage

Halm og græsensilage sælges

Af Brian, 30/01

 
Orientering fra udvalgsmøde, den 29. november

Mødenotat - 29. november ...

Af Svineudvalget, 30/01

Nyeste kommentarer

Lars  
Økologi er mere for pengene

Du har ret i at vi er nødt til at fortsætte med at holde fokus, selv om det går godt med de økologiske tiltag i Danmark. Netop det med at informere om at der er andet end prisen lige her og nu der tæller. Selv i krisetider må vi tænke langt og der kan det blive dyrt på den lange bane at spare. Egentlig kan man sige at det er en oplysningskampagne der via en økologisk vinkel kan hjælpe flere og flere mennesker på forskellige planer. I mit økologisk rengøringsfirma gør vi meget ud af at oplyse om de fordele der er ved at lufte ordentligt ud på kontoret hver dag. Bruge rengøringsmidler uden diverse barske og miljøforstyrrende stoffer. Anvende støvsuger med HEPA-filter osv, osv. Alt dette er med til at forbedre indeklimaet og dermed arbejdsmiljøet. Men uden oplysning og formidling af dette, er mange mennesker uvidende omkring at det er en samlet indsats der kan rykke dem og miljøet, ude såvel som inde, i en positiv retning. 

Af Lars, 01/02

 
Økologisk sengetøj stinker af kemi

Hej, Jeg mener Kronborg er et af Jysk´s mærker og jeg har aldrig set dem ha´ noget økologisk i eget mærke. Du tror ikke der i stedet har stået Økotex, - det har nemlig desværre ikke noget med økologisk bomuld at gøre. Det er blot en tysk mærkning der garanterer at en række kemiske stoffer holdes under en række givne grænseværdier.

Af Hanne, 25/01

Claus  
Hanne  
Wrapballer købes

Hej Erik Jeg har både økologisk helsæd og wrap i 350-400 kg. baller. Jeg bor i Bryrup. mobil nr. 30 866878 Hje fra Hanne

Af Hanne, 20/01

 
Kan jeg skifte sødmælken ud med havremælk?

Selvfølgelig kan du skifte mælken ud, det er kun i danmark at vi overforbruger mejeriprodukter.I nogle lande drikker man slet ikke mælk. Vi bruger selv rismælk og sørger for at kosten dækker det øvrige (gode koldtpressede økologiske olier mm) og så et kalk tilskud.  Det er værd at nævne at min søn på snart tre ALDRIG har haft udslet, ørebetændelse eller nogen anden sygdom faktisk....og ja jeg tror helt klart det er fordi han ikke får alt den mælk man (desværre i mine øjne) anbefaler til småbørn.

Af Maiken, 18/01