Du skal være logget ind for at oprette indlæg eller tilmelde dig til gruppen
Emnet er jo til debat på generalforsamlingen - men jeg savner en nærmere definition af, hvad det er, der ikke må sprøjtes med. Sprøjtning er jo rent faktisk kun en teknik - ikke et middel.
Jeg er selvfølgelig enig i, at vi ikke skal have egentlige pesticider godkendt, men må man heller ikke sprøjte med fx biodynamiske præparater? Eller mælk eller vegetabilsk spiseolie, hvis det nu blev aktuelt? De skal jo godkendes og miljøvurderes på lige fod med kemisk fremstillede midler.
Og hvad er jeres holdning: Skal det nu tilladte svovl også forbydes?
Kære Freya
Når vi skriver spøjtefri så er det helt præcist det vi mener. Der skal ikke findes sprøjter i økologiske plantager.
Det er nok for simpelt at sige at sprøjtning kun er en teknik. Når man sprøjter dækker man det der sprøjtes på totalt. Hvordan det påvirker organismer har jeg ikke fundet noget om . Men sprøjtning betyder at organismernes overflader og åndedrætssorganer totalt dækkes af det der sprøjtes med.
Desuden er sprøjten et meget negativt signal at sende til forbrugerne. Sprøjter og økologisk tankegang hænger meget dårligt sammen. Det er anti marketing af økologien.
Med hensyn til det der allerede er tilladt, så synes jeg at det burde udfases. Især svovl. Svovl er den rene kemi. Hvordan svovl påvirker organismer når det sprøjtes ud har jeg kunnet finde noget på. Og forsigtighedsprincippet er dogme der er værd at holde fast på.
Anders
Svovlkalk
Svovlkalk er et af de stoffer der oenskes indfoert i frugtplantagerne. Det kaldes lime/sulfur paa engelsk.
Det er et ret ubehageligt og giftigt stof.
Det er aetsende baade for mennesker og insekter.
Det udvikler svovlbrinte i mindre maengder. Svovlbrinte er en af de mest giftige luftarter der findes.
se;
http://www.pesticideinfo.org/Detail_Chemical.jsp?Rec_Id=PC32947#Ecotoxicity
(Jeg kan ikke faa lov til at bruge danske tegn!!)
mvh
Vi er enige om at sprøjtning hører ikke hjemme i øko systemer.Vi skal passe godt på den økologiske troværdighed ikke skrider .Jeg har en anden opfattelse af ordet etisk økologi end den jeg læser opreklameret
Nogle gange kan man være nødt til at træde et skridt baglæns for at kunne komme til at gå frem.
Sådan mener jeg også det er med øko frugt avl.
Det kan det være nødvendigt / formålstjeneligt med brug af enklet udvalgte sprøjtemidler i en periode, med det klare formål, at fremme en lokal øko frugt produktion.
Samtidgt skal der arbejds på fuld tryk for at finde frem til en egenligt bærdygtigt produktion.
Plantage indretming, sorter, sorterings regler o.s.v
Alternativet er en meget lille dansk øko frugt produktion - for de få og hledige
I mens kan vi andre guffe importerede øko frugt i os, som vi ved er sprøjtet meget mere end det forslag som der er lagt frem.
God apetit
Fornavn
Efternavn
Email
Gentag Email
Skriv viste ord
Opret en gratis profil på 2 minutter, og få adgang til at oprette indlæg.
Som foreningsmedlem får du bl.a. også adgang til at diskutere med vores folkevalgte i fagudvalgene – og dermed påvirke foreningens politiske mål.
Af Bjarne, 02/02
Vi er brændt inde med en bi...
Af Kirsten, 02/02
Driver et mindre økologisk ...
Af Hanne, 31/01
Du har ret i at vi er nødt til at fortsætte med at holde fokus, selv om det går godt med de økologiske tiltag i Danmark. Netop det med at informere om at der er andet end prisen lige her og nu der tæller. Selv i krisetider må vi tænke langt og der kan det blive dyrt på den lange bane at spare. Egentlig kan man sige at det er en oplysningskampagne der via en økologisk vinkel kan hjælpe flere og flere mennesker på forskellige planer. I mit økologisk rengøringsfirma gør vi meget ud af at oplyse om de fordele der er ved at lufte ordentligt ud på kontoret hver dag. Bruge rengøringsmidler uden diverse barske og miljøforstyrrende stoffer. Anvende støvsuger med HEPA-filter osv, osv. Alt dette er med til at forbedre indeklimaet og dermed arbejdsmiljøet. Men uden oplysning og formidling af dette, er mange mennesker uvidende omkring at det er en samlet indsats der kan rykke dem og miljøet, ude såvel som inde, i en positiv retning.
Af Lars, 01/02
Hej, Jeg mener Kronborg er et af Jysk´s mærker og jeg har aldrig set dem ha´ noget økologisk i eget mærke. Du tror ikke der i stedet har stået Økotex, - det har nemlig desværre ikke noget med økologisk bomuld at gøre. Det er blot en tysk mærkning der garanterer at en række kemiske stoffer holdes under en række givne grænseværdier.
Af Hanne, 25/01
Kornet er solgt
Af Claus , 20/01
Hej Erik Jeg har både økologisk helsæd og wrap i 350-400 kg. baller. Jeg bor i Bryrup. mobil nr. 30 866878 Hje fra Hanne
Af Hanne, 20/01
Selvfølgelig kan du skifte mælken ud, det er kun i danmark at vi overforbruger mejeriprodukter.I nogle lande drikker man slet ikke mælk. Vi bruger selv rismælk og sørger for at kosten dækker det øvrige (gode koldtpressede økologiske olier mm) og så et kalk tilskud. Det er værd at nævne at min søn på snart tre ALDRIG har haft udslet, ørebetændelse eller nogen anden sygdom faktisk....og ja jeg tror helt klart det er fordi han ikke får alt den mælk man (desværre i mine øjne) anbefaler til småbørn.
Af Maiken, 18/01
Magasinet Økologisk Kontakt os Avisen Økologi & Erhverv