Annonce

Kritisk film om fødevareindustrien fremhæver økologi

17. januar 2011 

af: Joachim Plaetner KjeldsenSend mail

Filmen Food, Inc. har danmarkspremiere i dag. Filmen tegner et kritisk billede af den amerikanske fødevareindustri og peger på økologi som et alternativ. I Danmark har landbruget og politikerne et ansvar for, at vi ikke får amerikanske tilstande.

Den oscarnomminerede film Food, Inc. tegner et dyster billede af den amerikanse fødevareindustri og fremhæver økologi, som en ny og bedre vej.
Oscarnomminerede Food, Inc. tegner et dyster billede af den amerikanske fødevareindustri, men fremhæver samtidig økologi som en bedre vej. Dokumentarfilmen har i dag danmarkspremiere i 34 biografer landet over.Foto: DOX:BIO

Print

 

Bliv medlem nu

forside_Ø17

Klik og læs seneste nummer.


Bliv medlem:

  • Få Den Økologiske Bagebog

 

Kontingent: 330,- kr. for 2012

 

Bliv medlem orange

Filmen 'Food, Inc.' vises i dag ved et samlet premiere- og debatevent i 34 biografer landet over. Food, Inc. retter en skrap kritik mod fødevareindustrien i USA. Det er ikke forhold, der direkte kan sidestilles med Danmark eller Europa, men tendensen er den samme.

 

- I det industrialiserede landbrug konkurrerer man ud fra pris, som det afgørende parameter, og det presser landmanden, naturen, dyrene og miljøet rigtig hårdt, siger Evald Vestergaard, formand for Økologisk Landsforening.

 

I Danmark har forbrugerne kvitteret for en anden måde at producere fødevarer på ved en stigende efterspørgsel på økologiske fødevarer, men der skal mere til for at forhindre en udvikling i retning af amerikanske forhold.

 

- Det kræver handling og bevidste valg fra politikere og landbrugets organisationer til eksempelvis at sige fra over for overdrevent brug af antibiotika, pesticider og et markant nej til GMO på danske marker. Den økologiske udvikling i Danmark giver anledning til håb, men der kan gøres meget mere og det kan gøres bedre. Når USA og mange andre landes landbrug går i den retning, som filmen illustrerer, har Danmark en enestående mulighed for at markere og brande sig som et land, der producerer økologi og rene fødevarer af høj kvalitet med hensyn til dyrevelfærd og miljø. Varer som har merværdi for forbrugere, samfund og landmanden selv, siger Evald Vestergaard.

 

Danske for brugere er bevidste om deres magt

- De økologiske landmænd har valgt en anden vej uden pesticider, kunstgødning, GMO eller skadelige tilsætningsstoffer, og det har forbrugerne kvitteret for. Det økologiske salg er mere end fordoblet siden 2005, og det viser, at når forbrugerne handler på deres vilje til at ændre på landbrugets produktionsform, så har de også magten til at gøre det, siger Evald Vestergaard.

 

Danmark er det land i verden, hvor forbrugerne køber allermest økologisk. Ca. syv procent af dansk landbrug er i dag økologisk, og den andel forventes at være fordoblet inden for 10 år.

 

Debat efter filmen

Efter visningen vil der være livetransmission fra Grand Teatret, hvor kokken og forfatteren Henrik Boserup vil lede en debat mellem instruktøren Robert Kenner, Claus Søgaard Richter, direktør for Landbrug & Fødevarer, Rasmus Kjeldahl, direktør for Forbrugerrådet og Susanne Hovmand, økologisk landmand og ejer af Knuthenlund Gods.  Biograferne over hele landet kædes sammen via live-streaming, så biografpublikummet kan stille spørgsmål via sms direkte fra biografens mørke til panelet på lærredet.

 

Se også

Oversigt over biograferne | Trailer for Food, Inc.
Omtale af Food Inc. og interview med Paul Holmbeck, direktør i Økologisk Landsforening, i TV2 Nyhederne den 4. maj

Omtale af Food Inc. og interview med Paul Holmbeck i P1 Morgen den 4. maj



3 Kommentarer


IndlægBillede 
Kommentar Af
6. maj 2010 12:57 #1  Af: kristian schneider 

IndlægBillede 
Kommentar Af
7. maj 2010 13:53 #2  Af: Christian Holst Færch 

Synd, at YouTube blokerer indlejringen - heldigvis linkes der stadig;-)

IndlægBillede 
Kommentar Af
11. maj 2010 13:46 #3  Af: kristian schneider 

Kan kun anbefale filmen. Den er lige så spændende som den er skræmmende

Opret Kommentar



Fornavn


Efternavn


Email


Gentag Email


captha billede

Skriv viste ord

 

Tilmeld Nyhedsmail

Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsmail.

Tilmeld nyhedsbrev blaa

 

Annonce

 

Bliv medlem nu

forside_Ø17

 

  • Få Den Økologiske Bagebog

 

Kontingent: 330,- kr. for 2012

 

Kalender

Fra 15. feb. kl. 09.00 - Til 18. feb. kl. 18.00
Adresse:Nürnberg, Tyskland
Kontaktperson:Malene JensenSend mail
Fra 24. feb. kl. 12.00 - Til 24. feb. kl. 18.00
Adresse:Ydinggade 39, 8752 Østbirk
Kontaktperson:Leif JensenSend mail

Tilmeld Nyhedsmail

Tilmeld dig vores ugentlige nyhedsmail.

Tilmeld nyhedsbrev blaa

 

Annonce

 

Økoforum: Seneste indlæg

Evald  
Nødvendige handlinger for at nå økologi-mål

I skrivende stund er jeg på vej til møde i Det Økologiske Fødevareråd. Et af emnerne på dago...

Af Evald, 10/02

Jørgen  
Salg af økologisk ejendom.

Vores ejendom på 8 tdr.l. dyrket økologisk siden 1973, er nu til salg. Stedet ligger 2 km. f...

Af Jørgen , 07/02

Kirsten  
Billet til Biofach

Vi er brændt inde med en billet til Biofach inkl. en hotelovernatning. Er du interesseret? ...

Af Kirsten, 02/02

Hanne  
Samarbejdspartner søges

Driver et mindre økologisk landbrug med kødkvæg (limousine). Søger en eller flere samarbejds...

Af Hanne, 31/01